Kategoriler
isa Kuran

Kur’an İsa Mesih Hakkında Ne Söyler?

Kuran
Kuran

Eğer müslümansanız, Kur’an’ı sever ve ona büyük saygıyla davranırsınız. Kitaplığınızın en üstüne koyarsınız. Üzerine asla yazı yazmazsınız. Asla etrafında uzanmaz ve toz almazsınız. Sıklıkla okuyamazsınız çünkü Arapça bilmezsiniz fakat çevirilerini okursunuz.

Hıristiyanlar Tanrı’nın Kutsal Kitabını takip etmesine rağmen, Kur’an’a sarılanlara da büyük saygıyla yaklaşır. Hıristiyanlar da Kur’an okur. Onlar Kur’an’ın İsa Mesih hakkında ne dediğini bilmek ister.

Düzgün bir müslüman olmak için, Kur’andan önce gelen Kutsal Kitapları okumalıdır (Kur’an 4:136). Tanrı çok güçlü olduğundan, Tanrı’nın Kutsal Sözü herhangi biri tarafından değiştirilemez (Kur’an 6:115). Tanrı Söz’ünü korur.

Bu kitapların doğru yol hakkında söyleyecekleri çok şeyleri vardır. Kur’an bu kitaplara işaret ederken, Kur’an’ın bu gerçeklerden bazılarını tekrarladığını görmek harikadır.

Aşağıda Hıristiyanları etkileyen Kur’an’daki İsa Mesih hakkındaki hususlardan bazıları yer almaktadır.

İsa Mesih Doğru ve Kutsaldır

Kur’an 3:46 der ki, “O, .. salihlerden olacaktır.” İsa Mesih, Kur’an’daki günahsız tek peygamberdir! O’nun bakireden doğumu da O’nun tertemiz oluşuna işaret eder (Kur’an 3:47).

İncil, İsa Mesih’in kusursuz olduğunu da söyler. Elçilerin İşleri 3:14 İsa’yı “Kutsal ve Doğru Olan” olarak adlandırır”. Markos 1:23-25’de, İsa kötü ruh tarafından ele geçirilmiş bir adamla karşılaşır. O adam, O’na “Tanrı’nın Kutsalı’sın” diye seslenir.

İsa Mesih, Mesih’tir

Kur’an 3:45 İsa’nın Mesih olduğunu söyler bize. O’na hem şimdi hem de sonsuza kadar en yüksek onur verilir. Kur’an’daki 4:172 ayeti de dahil, Kur’an İsa için en az 9 kez “Mesih” terimini kullanır.

İncil, İsa’yı Kurtarıcı ya da Yunanca kelime olan “Mesih” olarak tanıtır. İsa’nın öğrencilerinden Andreas, kardeşi Petrus’a şöyle dedi, “Biz Mesih’i bulduk” (İncil, Yuhanna 1:41). Petrus daha sonra İsa’ya “Mesih’sin” (İncil, Matta 16:16) aynı şeyi tekrarladı.

İsa Mesih’in Ölüm Üzerine Gücü Vardır

Kur’an 3:49: “Allah, onu İsrailoğullarına bir Peygamber olarak gönderecek (ve o da onlara şöyle diyecek): “Şüphesiz ben size Rabbinizden bir mucize getirdim. … Allah’ın izniyle ölüleri diriltirim. … Eğer mü’minler iseniz bunda sizin için elbette bir ibret vardır.”

İsa Mesih ölü olanlara yaşam verdi! İncil bunun çeşitli özel kayıtlarını verir. Onlardan bir tanesi, İsa’nın Yair’in kızını hayata geri getirdiği Markos 5 bölümünde bulunmaktadır. Yair, kızı öldüğünde İsa’ya gelen sinagog yöneticisiydi; ve onlar Yair’in evine geri dönerken, kızın öldüğü haberi geldi. İsa yine de adamla gitti ve eve vardığında, O kıza kalk dedi ve o kalktı (İncil, Markos 5:21-42)!

İsa’nın En Büyük Güç Gösterisi

İsa’nın yaptığı mucizeler hayret içinde bırakıyorken, ölüm üzerine yaşamın en hayran bırakan gösterisi, İsa Mesih’in Kendisini feda ettikten sonra yaşama geri geldiği zamandı!

İsa’yı takip etmiş olan kadınlardan bazıları O’nun gömülmüş olduğu mezara gitti. Onlar oraya vardığında, taşın yuvarlandığını ve İsa’nın yerinde bir melek olduğunu gördüler (İncil, Markos 16:5)! Melek onlara İsa’nın hayatta olduğunu söyledi (İncil, Markos 16:6-7).

Kadınlar  daha sonra gidip öğrencilere anlattı. İsa Mesih, hem onlara hem de birçok kişiye  göründü (İncil, Markos 16:12-14). O, sonra cennete yükseldi ve halen oradadır (İncil, Markos 16:19).

Ben cennete gitmek istiyorum; sen cennete gitmek istiyorsun. İsa Mesih cennettedir ve cennetin yolunu biliyor. Tüm peygamberlerden hangisi cennete gitmek için bize en iyi şekilde yardım edebilir?

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

Yukarıdaki yazı hakkında yorum yapmak için okuyucularımızı teşvik etmek istiyoruz. Konu ile doğrudan ilgili olmayan yorumlar silinecektir. Aşağıdaki sorulardan birinine odaklanarak bir diyalog başlatın lütfen:

  1. Müslümanlar Kur’an’dan önce gelen Kutsal Kitapları neden okumalıdır?
  2. Kur’an ve İncil İsa hakkında çeşitli noktalarda hemfikirdir. Bu neden önemlidir?
  3. İsa Mesih’e neden inanmalıyız?

BAŞKA KAYNAKLAR

  • İsa Mesih ile ilgili daha çok bilgi için şu web sitesine gidin: www.incildersleri.com
  • Ayrıca Türkçe İncil’i şu web sitelerinden indirerek İsa Mesih ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz:
  • Kutsalkitap.info

Eposta: Yolcu216@gmail.com