Kategoriler
Allah isa Mucize

Neden Müslümanlar Beden Alarak Dünyaya Gelme İhtimalini İnkar Edemez!

isa allah
isa allah

Çoğu müslüman, Tanrı’nın beden  alarak dünyaya gelmesinin imkansız olduğunu söylemektedir. Fakat herhangi bir kişinin Tanrının yapamayacağı şeyin olmayacağını söylemesi akıllıca değil midir? Müslümanlar sürekli “Allahu Ekber!” der. Fakat birşeyi yapmak imkansız olursa, Tanrı o zaman gerçekten büyük olmaz mı?

Tanrı herşeyi yapabilir! İncil bunu öğretir ve Kuran da aynısını öğretir. “Tanrı’nın yapamayacağı hiçbir şey yoktur.” (İncil, Lukas 1:37). Tanrı’yı sınırlandırma! İsa Mesih’in beden almasına dikkatlice bakalım! Bu konu hakkında daha önce derin bir şekilde düşündünüz mü hiç? İsa Mesih, Allah’ın Kelimesi, 33 yıl için bu dünyaya yaşamaya geldi. Bu ne anlama geliyor?

İsa Mesih Kusursuz Bir Hayat Yaşadı

İsa, kusursuz bir yaşam için dünyaya geldi. Kendinden bahsetti, “İnsanoğlu, hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye ve canını birçokları için fidye olarak vermeye geldi.” (İncil, Matta 20:28). O sadece ve sadece bizim lehimize ölerek günaha kölelikten bizi kurtarmak için geldi. Bizim yerimize ölebilmesi için, O’nun kusursuz günahsız bir insan olması gerekiyordu. Kutsal İncil, bize bunun sadece İsa Mesih’in Tanrı’nın Oğlu olmasıyla mümkün olabileceğini söyler. Bu oğulluk fiziksel bir oğulluk değildir. Bu insan anlayışının ötesine geçen ruhsal ve ilahi bir ilişkidir.

Günahlı İnsan Bizim Kurtarıcımız Olamazdı

İnsanın Kurtarıcısı, asla günah işlememiş birisi olmak zorundaydı. Gerçek peygamberlerin hepsi dini öğretişler ve kehanetlerde yanlışlık yapmaktan korunmuştu, fakat kişisel yaşamlarında kendi başlarınaydılar. Onların hepsi günah işledi.

Tanrı’nın Kutsal Kitabı, İsa’nın “kutsal, suçsuz, lekesiz, günahkârlardan ayrılmış, göklerden daha yücelere çıkarılmış ” olduğunu ilan eder (İbraniler 7:26). Ayrıca şunu da söyler, “Mesih’in, günahları kaldırmak için ortaya çıktığını ve kendisinde günah olmadığını bilirsiniz. ” (1 Yuhanna 3:5). Kur’an, aynı zamanda İsa Mesih’in günahsız olduğunu ifade eder. Kur’an 19:19 der ki, “Cebrail, “Sana (Meryem) tertemiz bir çocuk bağışlamak için gönderildim”. İsa Mesih, asla günah işlemediğinden dolayı Kurtarıcıdır. Diğer bütün insanların kurtarılmaya ihtiyacı vardır.

İkincisi, İsa sadece peygamber veya önder değildi. O, “Tanrı’nın bedende dışa vurumudur” – hem Tanrı hem de insandır. O, Tanrı’nın Oğlu ve İnsan Oğludur.

Onun ölümünün değeri ölçülemez. İsa’nın ölümü ile herkes kurtulur: “O günahlarımızı, yalnız bizim günahlarımızı değil, bütün dünyanın günahlarını da bağışlatan kurbandır.” (İncil, 1 Yuhanna 2:2). İsa, ölmüş Olan, kusursuz İnsan’dır ve bu yüzden kusursuz kurbandır.

İsa Mesih’in Dirilişi

Tanrı’nın Kendisi asla ölemez. İsa Mesih’in bizim lehimize ölümü en az dört çürütülemez kanıtla kesin bir gerçektir:

  • Birçok peygamber, İsa gelmeden önceki yüzlerce yıllarda O’nun ölümünden bahsetmiştir. Bu kehanetler, Tevrat ve Peygamberlerin yazılarındadır.
  • İsa, ölümünden önce bir kaç kez Yahudilerin O’nu öldüreceğini ve üçüncü gün dirileceğini öğrencilerine söyledi.
  • İsa’nın ölümü ve dirilişi birçok görgü tanığı tarafından kaydedildi.
  • Hem Tevrat hem de İncil’de İsa’nın ölümünün kurtuluş için tek yol olduğunu açıkça söyler. Ve O’nun dirilişi, İsa’ya inanan herkesin O’nunla sonsuz bir hayat süreceğinin garantisini verir.

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

Yukarıdaki yazı hakkında yorum yapmak için okuyucularımızı teşvik ediyoruz. Konu ile doğrudan ilgili olmayan yorumlar silinecektir. Aşağıdaki sorulardan birinine odaklanarak bir diyalog başlatın lütfen:

  1. İsa Mesih’in Tanrı olduğuna dair hangi kanıtlar vardır?
  2. İsa neden dünyaya geldi?
  3. İsa’nın ölüp tekrar dirildiğini nasıl biliriz?

BAŞKA KAYNAKLAR

  • İsa Mesih ile ilgili daha çok bilgi için şu web sitesine gidin: www.incildersleri.com
  • Ayrıca Türkçe İncil’i şu web sitelerinden indirerek İsa Mesih ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz:
  • Kutsalkitap.info

Eposta: Yolcu216@gmail.com