Kategoriler
Allah isa Muhammed

Kim “Tamamlandı!” Diyebilir – Muhammed mi Yoksa İsa mı?

Allah Kelami
Allah Kelami

Allah, günahların karşılığını ister. Bu günahın karşılığı kusursuz olmalıdır, çünkü Allah kusursuzdur. İnsan, günahından ötürü ölmeyi hakkeder. Kutsal Kitap der ki, “Çünkü günahın ücreti ölüm, Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa’da sonsuz yaşamdır.” (İncil, Romalılar 6:23). Allah, huzurunda herhangi bir günaha izin vermez. İsa, dünyanın günahlarını ödemek için son kurban olabilecek tek kişiydi. Sadece O günahsızdır (Kur’an 19:19).

Kurban bayramı, İbrahim’e oğlunun yerine kurban edilecek Allah’ın sağladığı koç’u kutlar. Bazısı bunun, Allah’ın Sözü, İsa Mesih’i tüm insanların günahlarına karşılık olarak çarmıhta ölmesi için dünyaya gönderdiğinde Allah’ın yapacağı şeyin kehaneti olduğuna inanır. İsa, insanı Tanrı’dan ayıran açığa köprü olmak için dünyaya geldi. O günahlarımız için kurbandı.

İsa Mesih Neden Çarmıhta “Tamamlandı!” Diye Bağırdı?

İsa çarmıhta hayatını teslim ettiğinde, “Tamamlandı!” diye bağırdı. O “Ben bittim!” demedi. O yenilgi sözü olmuş olurdu. Onun annesi Meryem ve öğrencisi Yuhanna zaferin sözünü duydu. İsa, yapmak için dünyaya geldiği işi sonlandırmıştı. O ölmeyi seçti ve üç gün sonra ölümden dirileceğini biliyordu.

“Tamamlandı!” Sözünün Yunanca Anlamı

Fakat İsa neden “Tamamlandı!” dedi? Konuştuğu Yunanca söz “Tam olarak Ödendi!” anlamına geliyor. Tam olarak ödenen neydi? Günahlı insanlarla kutsal Tanrıyı uzlaştırmak için gereken fidye karşılığı tam olarak ödenmişti. Daha fazla ekleyecek bir şey yoktur. Kurtuluş, onu kabul edebilecek herhangi biri- sizin ve tüm günahlılar- için satın alınmıştır.

Günahların Cezasını Ödeyecek Başka Bir Yol Yoktur

Başka bir din veya peygamber bunu söyleyemez. Kimse günahlarının karşılığı için asla yeterince oruç tutamaz veya dua edemez. Dini işler bir kişiye cenneti kazandırmaz. “Günahlarımın hepsinin karşılığını tam olarak ödedim ve cennet artık benimdir” sözünü güvenle söylemek imkansızdır. Bir kişinin cennete girebilmesinin tek yolu, günahlarımızın karşılığı olarak İsa Mesih’in çarmıhtaki fedakarlığını kabul etmektir.

“Tamamlandı!” İse Daha Ne Ekleyebiliriz?

Ekleyecek hiçbirşey yoktur. Tanrı sizi sever basitçe davet eder, “Bayramın son ve en önemli günü İsa ayağa kalktı, yüksek sesle şöyle dedi: “Bir kimse susamışsa bana gelsin, içsin. Kutsal Yazı’da dendiği gibi, bana iman edenin ‘içinden diri su ırmakları akacaktır.” (İncil, Yuhanna 7:37-38). Günahının borcu kaldırıldı. Günahların için ceza çarmıhta ödendi. Lütfu için Allah’a teşekkür et ve bu değerli hediyeyi bugün kabul et. İsa Mesih sana tam bir af teklif ediyor. O’nu şimdi  çağır.

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

Yukarıdaki yazı hakkında yorum yapmak için okuyucularımızı teşvik etmek istiyoruz. Konu ile doğrudan ilgili olmayan yorumlar silinecektir. Aşağıdaki sorulardan birinine odaklanarak bir diyalog başlatın lütfen:

  1. “Tamamlandı!” cümlesi ne demektir?
  2. İsa onu niye söyledi?
  3. Neden insanlar kendi günahlarını ödeyemez?

BAŞKA KAYNAKLAR

  • İsa Mesih ile ilgili daha çok bilgi için şu web sitesine gidin: www.incildersleri.com
  • Ayrıca Türkçe İncil’i şu web sitelerinden indirerek İsa Mesih ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz:
  • Kutsalkitap.info

Eposta: Yolcu216@gmail.com