Kategoriler
Allah isa Tevrat

Müslümanlar Sorar: İnsanlar Neden İsa Mesih’i Öldürmek İstedi?

ÖLÜM CEZASI
ÖLÜM CEZASI

“İnsanlar neden İsa Mesih’i, öldürmek istedi?” diye bazı Müslümanlar sorar. Bu gerçekten çok iyi bir sorudur. Aslında iki grup insan İsa’nın ölmesini istedi. Nasıl olur? O zaman İsa Mesih izlemeye değer midir?

İsa Mesih’in Karakteri ve Eylemleri

İsa Mesih mükemmel karaktere sahipti. Sadece o da değil, O asla günah işlemedi. Kur’an ve İncil bu doğruyu onaylar. İsa Mesih “..tertemiz bir çocuk” (Kur’an 19:19) ve “…O’nda [İsa Mesih] günah yoktur” (İncil, 1. Yuhanna3:5).

İsa Mesih daima sevdi ve diğer insanlara saygı duydu. Kadınlar veya erkekler, zengin veya fakir, sağlıklı veya hasta, düşmanlar veya dostlar, O daima diğerlerine iyilik yaptı.

İsa Mesih sıklıkla özürlü insanlara yardım etti. Kur’an’da O dedi ki, “Körü ve alacalıyı iyileştiririm ve … ölüleri diriltirim.” (Kur’an 3:49).

O’nun en büyük mucizelerinden biri, felçli bir adamı iyileştirip aynı zamanda günahlarını bağışladığı zamandı. “İsa … felçliye, “Oğlum, günahların bağışlandı” dedi.” (İncil, Markos 2:5).

İsa Mesih’in Olağanüstü Öğretileri

İsa Mesih’in öğretileri olağanüstüydü. İşte İncil’den sadece beş örnek:

 1. “Komşunu kendin gibi seveceksin.” (Markos, 12:31).
 2. “Kardeşine öfkelenen herkes yargılanacaktır..” (Matta 5:22).
 3. “Bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur.” (Matta 5:28).
 4. “Düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. ” (Matta 5:44).
 5. “Siz sadaka verirken, sol eliniz sağ elinizin ne yaptığını bilmesin.” (Matta 6:3).

İsa Mesih’in karakteri, eylemleri ve öğretişlerinden, O’nun nazik ve sevecen olduğunu görebiliriz. İsa Mesih hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sebep: İsa Mesih’in İddiaları

İnsanlar, İsa Mesih’i neden öldürmek istedi? Onun, kendisini Allah’la eşit olduğunu iddia etmesinden dolayıydı. İsa, “Ben ve Baba biriz.” diye iddia etti. O zaman Yahudiler O’nu taşlamak için taşları topladılar. İsa, onların O’nu neden taşlamak istediklerini sordu, “…Tanrı olduğunu ileri sürüyorsun..” (İncil, Yuhanna 10:30-33).

O andan itibaren onlar İsa Mesih’i öldürmek istedi. Sonuç olarak, O çarmıhta öldüğünde onlar başarıya ulaştı.

Bununla birlikte, o son da değildi. Üç gün sonra İsa Mesih dirilip dünyaya geri geldi. O şimdi Allah’la cennettedir. İsa gönüllü olarak kendini kurban etti ki böylelikle O’na inanan cehennemde acı çekmesin, O’nunla sonsuza dek yaşasın. O, biz yaşayabilelim diye öldü.

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

Yukarıdaki yazı hakkında yorum yapmak için okuyucularımızı teşvik ediyoruz. Konu ile doğrudan ilgili olmayan yorumlar silinecektir. Aşağıdaki sorulardan birinine odaklanarak bir diyalog başlatın lütfen:

 1. Sizin fikrinize göre, karakteri, eylemleri ve öğretişeri İsa Mesih’den daha mükemmel başka birisi var mıdır? Cevabınızı açıklayınız.
 2. İsa Mesih, sadece sevgi hakkında öğrettiyse, hastaları iyileştirdiyse fakat Allah’la eşit olduğunu asla iddia etmediyse insanlar neden O’nu öldürmek istedi?
 3. İsa Mesih’in yukarıda bahsedilen iddiaları doğruysa, O’na nasıl cevap vermeliyiz? Neden?

BAŞKA KAYNAKLAR

 • İsa Mesih ile ilgili daha çok bilgi için şu web sitesine gidin: www.incildersleri.com
 • Ayrıca Türkçe İncil’i şu web sitelerinden indirerek İsa Mesih ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz:
 • Kutsalkitap.info

Eposta: Yolcu216@gmail.com