Kategoriler
Allah isa Kurtuluş

Müslümanlar İsa Mesih’in Adını Neden Bilmelidir

isa
isa

Karı ve koca bir bebek sahibi olmaya hazırlanıyorken, genellikle isimler hakkında uzun ve zorlu bir yola girerler. Bazen iyi, anlamlı ve yerinde bir isim bulmak zaman alır. İsimler çok önemlidir ve tüm yaşamımız boyunca devam eder.

Aynısı peygamberler için geçerlidir. Onların isimleri önemliydi. Muhammed isminin anlamı nedir? İsa Mesih isminin anlamı nedir? Müslümanlar için neden bu önemlidir?

Muhammed İsminin Anlamı

Muhammed’in ailesi o doğduktan sonra ona bu ismi verdi. Muhammed ismi, Arap ismi olup övgüye değer anlamındadır. Bu harika bir anlamdır. Neden Muhammed övgüye değerdir? İslam’a göre, o son peygamberdi ve insanlığın en iyi örneğiydi. Allah ona Kur’an’ı açıkladı.

İsa Mesih İsminin Anlamı

Her 25 Aralıkta, dünya üzerindeki hıristiyanlar Noeli  kutlar. Onlar İsa Mesih’in doğumunu kutlar. İsa Mesih isminin anlamı nedir?

İsa, “Allah kurtarır.” demektir. İsa Mesih “meshedilmiş” demektir. O nedenle İsa Mesih ismi “insanlığı kurtaran Tanrı’nın meshedilmişi” demektir. İsa Mesih’in önemi hakkında fikriniz nedir? Düşüncelerinizi buraya gönderin.

Özel olan neydi de ailesi değilde özellikle Allah İsa’ya isim verdi. “…melek ona, … “gebe kalıp bir oğul doğuracak, adını İsa koyacaksın.” dedi, ” (İncil, Lukas 1:30-31).

Allah İnsanları Neyden Kurtaracak?

Allah neden İsa Mesih adını seçti? İsa insanlığı neyden kurtaracak?

Biz İncil’de cevabı buluyoruz. “…halkını günahlarından O [İsa Mesih] kurtaracak.” (İncil, Matta 1:21).

İsa Mesih diğer peygamberler gibi değildir. O sadece Allah’tan uyarı veya öğreti getirmedi. O aslında bizi günahlarımızdan sonsuza kadar kurtarabilir. Aslında, İsa’nın dünyaya gelme nedeni, günahlarımızdan dolayı hakkettiğimiz cezadan bizi kurtarmaktı ki böylece biz Allah ile kusursuz bir ilişkiye sahip olabilelim.

Peki Müslümanlar Bunu Neden Önemsemeli?

Kim İsa’nın takipçileri olabilir? Sadece İsrailler mi? Sadece Hıristiyan ailelerden olanlar mı? Elbette hayır!

İsa Mesih’e inanan her kişi O’nun topluluğundan biri olur ve cennette İsa’yla birlikte olacaktır. İsa günahlarınızın hepsini affedecek. “İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın.” (İncil, Romalılar 10:9).

Günahlarınızdan kurtulmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

Yukarıdaki yazı hakkında yorum yapmak için okuyucularımızı teşvik etmek istiyoruz. Konu ile doğrudan ilgili olmayan yorumlar silinecektir. Aşağıdaki sorulardan birinine odaklanarak bir diyalog başlatın lütfen:

  1. Adınız ne anlama geliyor? Bir ismin anlamı neden önemlidir?
  2. Kimin ismi daha önemlidir, Muhammed’in mi yoksa İsa Mesih’in mi? Neden?
  3. İsa Mesih insanları günahından kurtarmak için neden dünyaya geldi? Neden başkası bunu başaramadı?

BAŞKA KAYNAKLAR

  • İsa Mesih ile ilgili daha çok bilgi için şu web sitesine gidin: www.incildersleri.com
  • Ayrıca Türkçe İncil’i şu web sitelerinden indirerek İsa Mesih ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz:
  • Kutsalkitap.info

Eposta: Yolcu216@gmail.com