Kategoriler
Allah isa Merhamet

Müslümanlar “İsa Mesih Tanrı Olduğunu Asla Söylemedi!” Diye Karşı Çıkar

ÖLÜM CEZASI
ÖLÜM CEZASI

Müslümanlar sık sık “İsa’nın Tanrı olduğunu asla söylemedi!” diye idda eder. Aslında, İsa ve İslam ekibinin aldığı en popüler yorumlardan biridir. Kur’an der ki, “Meryem oğlu Mesih, sadece bir peygamberdir. (Kur’an 5:75). Günümüzde İncil’i okuyan çoğu insanlar bu ifade ile hemfikirdir. Fakat İsa’nın gününde Yahudiler, İsa’yı Tanrı olduğunu iddia ettiği için öldürmüştür!

İsa Mesih’in Dünya Görevi

İsa’nın görevi Nasıra’da başladı. O büyüdüğü kasabaydı. Orada, İsa sıklıkla sinangoga gitti. Orada karşılaştıklarına öğretti. Bir gün, Yeşaya peygamberden bir bölüm okur: Egemen RAB’bin Ruhu üzerimdedir. Çünkü O beni yoksullara müjde iletmek için meshetti. Yüreği ezik olanların yaralarını sarmak için, Tutsaklara serbest bırakılacaklarını, zindanlarda bulunanlara kurtulacaklarını, RAB’bin lütuf yılını, Tanrımız’ın öç alacağı günü ilan etmek, yas tutanların hepsini avutmak, Siyon’da yas tutanlara yardım sağlamak için RAB beni gönderdi.(Yeşaya 61:1-2). Bu bilindik Mesih kehaneti bölümüydü. Bu okumadan sonra, İsa şöyle açıkladı, Dinlediğiniz bu Yazı bugün yerine gelmiştir (İncil, Lukas 4:18-21).

Bunu duyduktan sonra, kasaba halkı İsa’yı kayalıktan aşağı atmaya zorladı. Onlar onu aşağı itmeye çalıştılar. Bir şekilde, İsa onlardan kaçtı. Onlar bunu neden yaptı? Çünkü İsa Allah olduğunu ilan ediyordu.

İsa Mesih’in Sonsuzluk İddiası

Hemen hemen her gün, İsa Yahudi liderlerle etkileşimdeydi. Onlar O’nu sürekli “Yasa” yı çiğnerken yakalamaya çalıştı. Bir gün, onlar İbrahim’in onların “babası” olduğundan ne yapıp ne yapmamaları gerektiği hakkında tartışıyorlardı. (İncil, Yuhanna 8:34-59).

İsa Yahudilere dedi ki, Babanız İbrahim günümü göreceği için sevinçle coşmuştu. Gördü ve sevindi.” Yahudiler, “Sen daha elli yaşında bile değilsin. İbrahim’i de mi gördün?” dediler.  İsa, “Size doğrusunu söyleyeyim, İbrahim doğmadan önce ben varım” dedi. O zaman İsa’yı taşlamak için yerden taş aldılar, ama O gizlenip tapınaktan çıktı. (İncil, Yuhanna 8:56-59).

İsa sonsuz olduğunu iddia etti. Sadece Tanrı sonsuzdur! İsa, aynı zamanda Yahudi liderlerin bilmekte olduğu Tanrı’nın Musa’ya verdiği “Ben’im” ismini, Kendisi için kullandı (Tevrat, Mısırdan Çıkış 3:14). İsa kendisini Tanrı olarak adlandırıyordu! Onlar çok kızgındı ve O’nu öldürmeyi denediler.Seni …., küfrettiğin için taşlıyoruz. … Tanrı olduğunu ileri sürüyorsun. (İncil, Yuhanna 10:33).

İsa Mesih Neden Öldürüldü?

İsa Mesih Tanrı olduğunu iddia ettiğinden dolayı ölüm cezasına çarptırıldı! … Başkâhin O’na yeniden, ‘Yüce Olan’ın Oğlu Mesih sen misin?’ diye sordu.  İsa, ‘Benim’ dedi. …  Başkâhin giysilerini yırtarak, ‘Artık tanıklara ne ihtiyacımız var?’ dedi. ‘Küfürü işittiniz. …’ Hepsi İsa’nın ölüm cezasını hak ettiğine karar verdiler. (Markos 14:61-64).

İsa Tanrı olmadığını söyleyerek ölümden kaçabilirdi. Tanrı değildiyse neden Tanrı olduğunu söylediki? Özellikle O’nu öldürülmekten alıkoyacaktıysa?

İsa Tanrı olduğundan, O kusursuz bir hayat yaşadı ve Kusursuz ve Son Kurban olarak öldü. İsa’yı kurban olarak kabul ettiniz mi?

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

İsa ve İslamı izleyenler yorumlara davet ediliyor. Tartışmayı ilerletmek için (aşağıdaki yorum bölümü), özellikle yazı ve/veya sorularla alakalı olmayan tüm yorumları silmemiz gerekecektir. Bu yazıdaki geri dönüşünüzü içtenlikle karşılayıp takdir ediyoruz.

  1. İsa Tanrı olduğunu söylediğinde insanlar nasıl karşıladı? Neden?
  2. Tanrı, İsa’nın Oğlu olduğunu ilan etti. Neden herhangi bir peygamber hakkında bu şekilde konuşmadı?
  3. İsa neden ölüm cezasına çarptırıldı?

BAŞKA KAYNAKLAR

  • İsa Mesih ile ilgili daha çok bilgi için şu web sitesine gidin: www.incildersleri.com
  • Ayrıca Türkçe İncil’i şu web sitelerinden indirerek İsa Mesih ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz:
  • Kutsalkitap.info

Eposta: Yolcu216@gmail.com