Kategoriler
Allah Dirilmiş isa

Kim Doğru?

ispat
ispat

Müslümanlar mı Yoksa Hıristiyanlar mı – İsa Mesih Gerçekten Ölüp Ölümden Dirildi mi?

İncil, İsa Mesih’in haçta öldüğünü kaydeder. Aramatyalı Yusuf İsa’yı mezara gömdü (İncil, Yuhanna 19:38). Üç gün sonra, O hayata geri geldi.

Müslümanlar bu gerçekleri inkar eder. Birisi, “İsa ve İslam” personel üyesine şöyle dedi, “Allah bir habercisinin böylesi onursuz bir yoldan ölmesine nasıl izin verebildi?”

İsa’nın Çarmıha Gerilmesi ve Ölümü İçin Kanıt

İsa’nın gerçekten çarmıhta öldüğünü kanıtlamak için çok kanıt vardır. Hem Yahudi hem de Romalı kaynaklar İncil’in söylediklerini onaylar. “Fısıh bayramı arefesinde İsa çarmıha gerildi…” (Talmud, b. Shanderin 43a). “Mesih…vekil Pontus Pilatesin elleriyle infaz edildi.” (onun kronolojik kaydında Cornelius Tacitus, 15. 44).

İncil, aynı zamanda baş rahip, tapınak memurları ve Romalı askerler dahil birçok görgü tanıklarını da kaydeder. Aynı zamanda İsa’nın ailesi ve arkadaşları, iki hırsız, öğrenciler ve daha fazlası da vardı.

İncil, İsa’nın gerçekten öldüğünü güvence altına alır. Romalı bir askerin O’na mızrak sapladığını yazar, “… askerlerden biri O’nun böğrünü mızrakla deldi. Böğründen hemen kan ve su aktı..” (İncil Yuhanna 19:34). Tıbbi bilim bunun sadece bir insan öldüğünde gerçekleştiğini bize öğretir.

Kur’an Sadece Bir Ayetle Anlatır ve Hadis Yoktur

Kur’an şöyle ifade eder, “Biz Allah’ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih’i öldürdük” demelerinden … Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. … Onu kesin olarak öldürmediler.” (Kur’an 4:157). Bu ayet günümüz halk kitlesinin evrensel görüşüne ve büyük kanıta karşı çıkar.

Başka birisi nasıl olurda İsa’ya benzeyebilirdi? İncil, hem İsa’nın annesinin hem de Tövbekar Meryem tüm sürece şahit olduklarını kaydeder (İncil, Yuhanna 19:25-27). Daha önemlisi, Romalı askerler İsa’yı yakından koruyordu (İncil, Matta 27:62-64). Böylece, birisinin onun yerini değiştirme imkanı yoktu. Öyle olmuşsa, kanıt nerededir? Günümüze gelen bir kanıt yoktur!

İsa’nın Ölümden Dirildiğinin Kanıtı

Suci kitabı, İsa’nın takipçisi Tövbekar Meryem, boş mezara tanık olduğunu yazar. “İsa ona, “Meryem!” dedi. O da döndü, İsa’ya İbranice, “Rabbuni!” dedi. Rabbuni, öğretmenim demektir.” (İncil, Yuhanna 20:16). Tövbekar Meryem İsa’ya yakındı. O, öğretmenini çok iyi tanıyordu.

İsa bir insandı. Fakat O ölümden dirildi! O, seni ve beni günahın cezasından kurtarmak için ölmek zorundaydı. Kimse bu cezadan kendini kurtaramaz. Bunu sadece Tanrı yapabilir. İyi işlerimizle değil, sadece Tanrı’nın lütfuyla, “İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın. ” (İncil, Romalılar 10:9). Bu hediyeyi almak ister misiniz? İsa kendini diğerlerine de gösterdi. “Daha sonra da beş yüzden çok kardeşe aynı anda göründü. …” (İncil, 1. Korintliler 15:6). Bu durum, İsa’nın ölümünün ve dirilişinin bilim kurgu değil gerçek olduğunu gösterir.

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

Yukarıdaki yazı hakkında yorum yapmak için okuyucularımızı teşvik ediyoruz. Konu ile doğrudan ilgili olmayan yorumlar silinecektir. Aşağıdaki sorulardan birinine odaklanarak bir diyalog başlatın lütfen:

  1. İsa’nın ölümünü inkar etmek neden imkansızdır? Örnek veriniz.
  2. İsa’nın hayata geri geldiğini nasıl biliyorsunuz?
  3. İsa’nın yerine (çarmıhta) başkasının konması neden imkansızdı? O mümkünse, kanıt nerededir?

BAŞKA KAYNAKLAR

  • İsa Mesih ile ilgili daha çok bilgi için şu web sitesine gidin: www.incildersleri.com
  • Ayrıca Türkçe İncil’i şu web sitelerinden indirerek İsa Mesih ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz:
  • Kutsalkitap.info

Eposta: Yolcu216@gmail.com