Kategoriler
Kuran Kurtuluş Merhamet

Günah Yükünü Taşıyan Bir Müslüman mısınız? Yardım Var!

Bu ifade doğrudur, “Hiçbir günahkâr başka bir günahkârın günah yükünü yüklenmez.” (Kur’an 6:164). Günah yükünü taşıyan hiç kimse başkasının yükünü taşıyamaz. Ama ya Kendinin günah yükü olmayan birisi varsa? O zaman başkasının günah yükünü taşıyabilir mi? Evet, yapabilir. Meryem’e görünen melek mucizevi oğlunun günah yükü olmadığını bildirdi. O, O’nu “tertemiz bir çocuk ” olarak adlandırdı (Kur’an 19:19). Bu özel oğul, İsa Mesih’tir.

Kutsal Oğul Günahlarımızı Taşıdı

O doğmadan uzun süre önce, Yeşaya şöyle söyleyerek kehanette bulundu, “Aslında hastalıklarımızı o üstlendi, acılarımızı o yüklendi. … Hepimiz koyun gibi yoldan sapmıştık, Her birimiz kendi yoluna döndü. Yine de RAB hepimizin cezasını ona yükledi.” (Yeşaya 53:4-6). İsa haç’ta öldüğünde, O senin ve benim günahımın yükünü taşıyordu. O, bunu “kutsal bir oğul” ve günahsız biri olduğundan yapabiliyordu. Öğrenci Petrus şöyle yazar, “Bizler günah karşısında ölelim, doğruluk uğruna yaşayalım diye, günahlarımızı çarmıhta (İsa) kendi bedeninde yüklendi…..” (1. Petrus 2:24).

Günahımızın Yükünü Taşıması için Hepimizin İsa Mesih’e İhtiyacı Var

Evet, biz hepimiz yoldan çıkan insanların arasındayız. Biz hepimiz Cehenneme götüren, günah yolu olan kendi yolumuzu seçtik. Ama iyi haber var! Tanrı bizi sevdiğinden, bize bizim için günah taşıyıcı olan bir yük-taşıyıcı sağladı. Şimdi O, bize İsa Mesih’in kutsallığını ve doğruluğunu teklif ediyor.

O asla günah işlemedi, ama sevgiyle günah yükümüzü taşıdı. Şimdi İsa Mesih sesleniyor, “Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm.” (İncil, Matta 11:28). Bu gerçekten iyi haberdir. Bugün cevap verin! O’na gelin! O sizin günahlarınızı uzaklaştıracak! O size gerçek rahatı verecek!

AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜ İÇİN BİRKAÇ SORU

Yukarıdaki yazı hakkında yorum yapmak için okuyucularımızı teşvik etmek istiyoruz. Konu ile doğrudan ilgili olmayan yorumlar silinecektir. Aşağıdaki sorulardan birinine odaklanarak bir diyalog başlatın lütfen:

  1. Kendi günahımızı neden taşıyamayız?
  2. Neden günahınızdan kurtulamazsınız?
  3. İsa’nın sizin günahınızı taşımasına izin verecek misiniz? Evetse, neden? Hayırsa, neden?